Jak przechowywać marihuanę, aby zachowała swoje cenne właściwości?

Marihuana musi być przechowywana w odpowiedni sposób. Tylko wówczas zachowuje przez długi czas swoje cenne właściwości. Tymczasem wiele osób bagatelizuje tę kwestię, nie wiedząc, w jaki sposób wpływa to na skuteczność waporyzacji, a więc i całej suplementacji. Zatem jak przechowywać marihuanę? Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Jak przechowywać marihuanę? W szklanych pojemnikach!

Szklane słoiczki są droższe niż plastikowe czy papierowe opakowania, ale to one są najlepszym wyborem w przypadku suszu CBD. Szkło to materiał w zasadzie obojętny dla konopi. Nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów, dlatego marihuana przechowywana w słoikach ze szkła zachowuje przez długi czas swój naturalny aromat. Dodatkowo całość prezentuje się estetycznie pod kątem wizualnym.

Jak nie należy przechowywać suszu CBD, czyli opakowania plastikowe

Wprawdzie wydawać się może, że plastikowe opakowania idealnie nadają się do przechowywania marihuany, ale nie należy ich wybierać. Są one o wiele gorszym rozwiązaniem niż wspomniane szkło. Wiele tworzyw sztucznych przenosi chemiczne zapachy i substancje do konopi. Dodatkowo plastikowe pudełka czy słoiki mogą tworzyć tzw. statyczne przyleganie. Posiadają wówczas ładunek elektrostatyczny i przyciągają część kannabinoidów. To oznacza oczywiście pewne straty materiału.

Torebki papierowe i bawełniane - lepiej ich unikać

Torebki bawełniane i papierowe to zdecydowanie jeden z gorszych sposobów przechowywania suszu. Takie rozwiązanie sprawia, że marihuana narażona jest przez cały czas na zmienne warunki np. wilgoć lub przesuszenie. Szczególnie groźny jest dla niej nadmiar wilgoci. Może on spowodować nawet rozwój pleśni. Taki susz oczywiście nadaje się jedynie do wyrzucenia. Dodatkowo do ziół przechowywanych w ten sposób dostać się mogą mole. Ich obecność nie należy do najprzyjemniejszych.

Jak na susz konopny wpływa światło słoneczne?

Silne promieniowanie słoneczne w negatywny sposób wpływa na wszelkiego rodzaju materie organiczne. Promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje na życie człowieka. W nadmiarze jest bardzo szkodliwe. Duża ilość promieni UV powoduje degradację CBD i innych kannabinoidów, które są obecne w marihuanie. Słońce wysusza kwiaty, zmieniając ich wilgotność. W efekcie susz staje się sypki i znacznie mniej wartościowy.

Optymalna temperatura w czasie przechowywania marihuany

Jak przechowywać marihuanę, aby zachować jej właściwości? Susz konopny nie lubi bardzo wysokich temperatur. Nie można go przesuszyć, bo wówczas traci swój smak i aromat. Wysoka temperatura na poziomie 25-30 stopni Celsjusza i duża wilgotność sprawiają, że rozwinąć się mogą pleśń lub grzyby. Dlatego marihuanę należy przechowywać w optymalnej temperaturze około 21 stopni Celsjusza.

Jak wilgotność otoczenia wpływa na marihuanę?

Ogromne znaczenie dla utrzymania marihuany bez pleśni i zanieczyszczeń, ma kontrolowanie wilgotności otoczenia. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na tzw. wilgotność względną. Powinna się ona utrzymywać optymalnie między 59 a 63%. Wówczas konopie zachowują swój aromat, smak i właściwości. Ryzyko rozwoju pleśni jest wówczas niewielkie. Jednak, gdy wilgotność spadnie zbyt nisko, może dojść do wysuszenia olejków eterycznych. Włoski na kwiatach stają się wówczas kruche i zaczynają odpadać.

Jakie są główne czynniki ryzyka podczas przechowywania marihuany?

Prawidłowo przechowywana marihuana zachowuje swoje właściwości nawet przez trzy lata. Unikać trzeba jednak wysokich temperatur, dużej wilgotności czy intensywnego promieniowania słonecznego. Najlepiej, gdy znajduje się ona w miejscu chłodnym, ciemnym i suchym np. w piwnicy. Najbardziej szkodliwe dla suszu jest promieniowanie UV, które rozkłada materię organiczną i niszczy kannabinoidy. Dlatego marihuanę zaleca się przechowywać w szklanych, nieprzezroczystych słoiczkach. Kolejną istotną kwestią jest temperatura otoczenia. Przekroczenie 25 stopni Celsjusza sprzyja rozwojowi pleśni. Wysoka temperatura przyspiesza też wysychanie i niszczy cenne substancje obecne w ziole. Z drugiej strony temperatura nie może być też zbyt niska. Marihuana nie może być więc trzymana np. w lodówce. Urządzenie to wysysa bowiem wilgoć z produktów.

Lodówka i zamrażarka - jak nie przechowywać marihuany

Trzymanie marihuany w niskiej temperaturze może spowalniać dekarboksylację kannabinoidów. Wielu osobom wydaje się, że gdy mają szczelne opakowanie i susz należy chronić przed światłem, lodówka jest dobrym miejscem do jego przechowywania. Jednak w tym przypadku największym problemem jest wysoka wilgotność. Jeśli do dyspozycji nie ma hermetycznego pojemnika próżniowego, warto postawić na miejsce suche i zacienione, najlepiej oddalone od źródeł ciepła czy urządzeń elektrycznych.

Posiadacze specjalnych pojemników mimo to często upierają się przy lodówce i to w niej chcą trzymać marihuanę. Wówczas należy zioło postawić z tyłu urządzenia, najlepiej w specjalnej szufladzie na żywotność. To uchroni produkt przed dużymi skokami temperatury w czasie otwierania lodówki.

Dobrym pomysłem nie jest także mrożenie marihuany. Wprawdzie można zapobiec wtedy dekarboksylacji kannabinoidów, ale jest to bardzo ryzykowne. Zamarznięte zioło jest łamliwe i się mocni kruszy. Oprócz tego proces odmrażania nie jest łatwy. Może oznaczać pogorszenie się smaku suszu lub nawet pojawienie się groźnej pleśni.

Jak długo marihuana może być przechowywana?

Jedną kwestią jest to, jak przechowywać marihuanę, a drugą - jak długo może być ona przechowywana bez zepsucia. Dopóki przestrzega się wymienionych wyżej zasad, susz może być konserwowany nawet dwa lub trzy lata. Jednak jego wartość nie pozostaje taka sama. Konopie z czasem niestety ulegają stopniowej degradacji i nie da się temu zapobiec. Terpeny i olejki zaczynają na przykład wysychać. Dlatego, gdy marihuana ma być przechowywana przez dłuższy czas, warto kontrolować warunki, w których się znajduje.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl