Jak czyścić waporyzator? Metody na odświeżenie swojego urządzenia

jak czyścić waporyzator

Jak czyścić waporyzator? Metody na odświeżenie swojego urządzenia

Waporyzator to niewielkie urządzenie przeznaczone do inhalacji ziół konopnych lub olejków zwanej waporyzacją. Na rynku spotkać można różne rodzaje waporyzatorów – vaporizery stacjonarne i przenośne waporyzatory, kondukcyjne, konwekcyjne i hybrydowe. Choć różnią się od siebie pod wieloma względami, łączy je jedno – muszą być regularnie czyszczone. W przeciwnym razie nie będą produkować wysokiej jakości pary, a nawet mogą się zepsuć. Na szczęście czyszczenie tego urządzenia nie jest skomplikowaną operacją, a jeśli będziesz robić to regularnie, czynność ta zajmie naprawdę mało czasu. Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić waporyzator, przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z naszych podpowiedzi.


Czym czyścić waporyzator?

Tym, czego na pewno nie wolno używać do czyszczenia waporyzatora, jest woda. Czyszczenie wnętrza komory wodą mogłoby uszkodzić elementy grzewcze lub elektronikę urządzenia. Jedynie zewnętrzne elementy można przecierać wilgotną szmatką lub wacikiem, ale należy to robić ostrożnie i tylko z wierzchu. W takim razie jak czyścić waporyzator? Używając alkoholu izopropylowego lub specjalnego płynu do mycia tych urządzeń. Najlepiej robić to za pomocą dołączonej szczoteczki, a w przypadku jej braku można wykorzystać coś podobnego, na przykład szczotkę do czyszczenia fajki wodnej lub patyczek do uszu. Zabrudzenia z olejków CBD natomiast usuwa się za pomocą wacika lub papierowego ręcznika.


Jak czyścić waporyzator?

Odpowiadając na pytanie, jak czyścić waporyzator, trzeba najpierw wiedzieć, z jakich elementów składa się to urządzenie. Najprostsze modele zbudowane są z trzech części – baterii, ustnika oraz komory. Bateria i cała główna część urządzenia rzadko wymaga czyszczenia, jednak od czasu do czasu warto wyjąć baterię i przetrzeć zarówno ją, jak i obudowę. Najbardziej brudzi się oczywiście ustnik i miejsce, w którym umieszczamy substancje do waporyzacji. Zadbać trzeba również o elementy takie jak sitka i obręcz komory grzania.


Kiedy należy czyścić waporyzator?

Nie tylko to, jak czyścić waporyzator jest ważne, ale również jak często. Najlepiej wyrobić sobie nawyk czyszczenia tego urządzenia po każdym użyciu, ponieważ będzie zajmowało to mniej czasu. Najlepiej po skończonej sesji, kiedy waporyzator ostygnie, odwrócić go do góry nogami i podczas wymiatania resztek ziół szczoteczką lekko opukiwać ścianki. W ten sposób nie ma ryzyka uszkodzenia urządzenia, a pozostałości po suszu zostaną skutecznie usunięte. Raz na jakiś czas warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie waporyzatora – to znaczy rozłożyć go na części pierwsze i dokładnie umyć każdy element w odpowiedni sposób. Najlepiej zajrzeć do instrukcji swojego urządzenia. Dowiesz się z niej, które części możesz przetrzeć alkoholem, a którym może to zaszkodzić. Sprawdź również, które elementy możesz namoczyć, ponieważ w przypadku silikonowych lub gumowych elementów uszczelniających istnieje ryzyko odbarwień bądź uszkodzeń – lepiej więc wyczyścić je ręcznie.


Dlaczego trzeba czyścić waporyzator?

Wiesz już, jak czyścić waporyzator. Ale czy rozumiesz, dlaczego musisz to robić? Nie jest to ani nasz wymysł ani fanaberia producentów. Uogólniając, można by rzec, że czysty waporyzator to czyta para, lepszy smak i wyższa jakość. Powodów jest jednak więcej. Regularne czyszczenie wpływa na:

  • żywotność urządzenia – jak o każdy sprzęt elektroniczny, tak i o waporyzator trzeba dbaćw przeciwnym razie będzie słabo działał, często ulegał awariom, a w rezultacie może się całkowicie i nieodwracalnie zepsuć;
  • wydajność waporyzatora – jeśli sitka i ustnik się zapchają, urządzenie nie będzie produkować tyle pary, ile powinno; wiąże się z tym niepełne wykorzystanie wkładu podczas jednej sesji, a nie wszystko można podgrzać jeszcze raz; generuje to straty, a co za tym idzie – większe koszty;
  • smak pary – jeśli używasz olejków smakowych lub owocowych ziół, to pozostałości po poprzedniej sesji mogą całkowicie zmienić smak pary; nie jest to pożądane zjawisko, zwłaszcza gdy zależy Ci na konkretnym zapachu;
  • higienę waporyzacji – nie ma nic bardziej odpychającego, jak brudny ustnik; wpływa to nie tylko na smak pary, ale również komfort użytkowania; w tym przypadku nie zadziała zasada, że to „Twoje zarazki"; używanie niewyczyszczonego waporyzatora jest po prostu niehigieniczne.

Widzisz więc, że regularne i dokładne czyszczenie waporyzatora jest niezwykle ważne. Im częściej go używasz, tym bardziej powinieneś zadbać o cykliczne wykonywanie tej czynności. Jeśli chcesz, by służył Ci bezawaryjnie i długo, skorzystaj z naszych rad i zadbaj o swoje urządzenie. Niezależnie od tego, czy używasz olejku czy suszu CBD, Twój waporyzator się brudzi i wymaga odświeżania. Nie jest to na szczęście ani trudne ani czasochłonne, a zbawienne dla tego urządzenia. Ty również na tym zyskasz – będziesz mógł cieszyć się smaczną parą wysokiej jakości, a do tego zaoszczędzisz zarówno na wkładzie, jak i waporyzatorze. Troszcząc się o niego nie ma potrzeby inwestycji w nowy sprzęt przez naprawdę długi okres.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl